Jakie książki dla młodzieży

Książki dla młodzieży rządzą się trochę innymi prawami niż pozostałe. O ile mamy wiele znakomitych tytułów książek dla dzieci w różnym wieku, o tyle książki dla młodzieży jest trudniej znaleźć na księgarskich półkach. Dzieje się tak i dlatego, że jest to bardzo trudny czytelnik i trudno odpowiedzieć na jego wyzwania. Dzieci czytają dużo i chętnie. Młodzież przeżywa okres buntu, który dotyczy także literatury. Wolny czas wolą poświęcać na spotkania z przyjaciółmi, grę na komputerze lub telefonie lub na inne jeszcze rozrywki.

Na szczęście pisarze i wydawcy zauważyli tę znaczącą lukę i usiłują je ostatnimi laty zapełnić, co widać tutaj  Pojawia się wiele wartościowych książek, które nie tylko wypełniają wolny czas, ale odpowiadają na nurtujące młodzież pytania. Warto bowiem pamiętać, że książki dla młodzieży mają pełnić również funkcję terapeutyczną. Ludzie młodzi są zagubieni, poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nie zawsze taką odpowiedź znajdą wokół siebie, a dobra literatura może im pomóc, wyjaśnić pewne sprawy, odciążyć. Oczywiście nie można zapomnieć, że książki dla młodzieży powinny być też rozrywką.

Młodzież będzie czytała, jeśli dostarczymy im książek odpowiadających na ich potrzeby. Znaczną część młodych czytelników stanowią dziewczęta. Nawet, jeśli będziemy narzekali, że czytają one głównie literaturę obyczajową, to jest jednak jakiś wstęp do czytelnictwa bardziej ambitnego. Bo w końcu literatura musi odpowiadać przede wszystkim na potrzeby emocjonalne. Jeśli tak jest, to jej zwycięstwo jest widoczne.

  Chwilówki

Możesz również polubić…